Wybierając krzesła, najczęściej kierujemy się wyglądem i ceną. Oczywiste jest, że używanie krzeseł, które najbardziej się podobają, sprawi najwięcej przyjemności. Warto jednak zwrócić uwagę na ergonomię,  która zapewniając prawidłową postawę oraz komfort, jest kluczem do dobrego samopoczucia.

Ergonomiczne krzesło to takie, które jest dopasowane do użytkownika i pozwala użytkownikowi na sterowanie fotelem zgodnie z naturalnymi ruchami ciała. Najczęściej niestety jest tak, że nawet jeśli krzesło wyposażone jest w regulację, to albo korzystamy z ustawień fabrycznych, albo ustawiamy raz po tym, jak pierwszy raz na nim siadamy. Warto jednak uświadomić sobie, że nawet najbardziej ergonomiczna postawa ciała, bez zmiany jego pozycji, nie może być zdrowa. Idealne krzesło powinno przez cały dzień podtrzymywać aktywność użytkownika, wspomagać ciało w naturalnych ruchach i być łatwe do regulacji.

O co warto zapytać wybierając ergonomiczne krzesło?

Zachętą do ruchu podczas siedzenia będzie mechanizm synchroniczny. Mechanizm zsynchronizuje ruch siedziska z ruchem oparcia w taki sposób, aby możliwe było pochylanie siedziska i oparcia do przodu, umożliwiając przyjęcie postawy do pisania ręcznego  lub odchylenie oparcia do tyłu, umożliwiając niezbędny odpoczynek. Regulacja siły nacisku na oparcie regulowana jest płynnie i pozwala dostosować tę siłę do wagi i preferencji użytkownika.

Regulacja wysokości siedziska jest standardem w krzesłach obrotowych, ale ergonomiczne siedzisko z regulacją głębokości jest wymagane w sytuacji, kiedy chcemy maksymalnie dopasować je do sylwetki, lub kiedy z krzeseł tego samego typu zechcą korzystać jednocześnie osoby niskie i wysokie. Możliwe jest, że na siedzisku o standardowych wymiarach, bez regulacji głębokości, osoba niska nie uzyska pełnego kontaktu pleców z oparciem, a osoba wysoka, będzie miała wrażenie zbyt płytkiego siedziska.

Większość krzeseł posiada oparcie wyprofilowane w taki sposób, aby zapewnić optymalne podparcie kręgosłupa, istnieją też modele wyposażone dodatkowo w regulację podparcia kręgosłupa oraz regulowany zagłówek.

Regulowane podłokietniki powoli stają się standardem w krzesłach obrotowych.  Dostępne są też podłokietniki, które poza regulacją wysokości posiadają nakładkę obrotową, nakładkę do regulacji przód- tył, regulację odległości podłokietników od siedziska, oraz wykończenie z twardego polipropylenu lub komfortowe i miękkie nakładki poliuretanowe.

Pamiętajmy, zdrowie jest najważniejsze!