Wybierając krzesła, najczęściej kierujemy się wyglądem i ceną. Oczywiste jest, że używanie krzeseł, które najbardziej się podobają, sprawi najwięcej przyjemności. Warto jednak zwrócić uwagę na ergonomię, która zapewniając prawidłową postawę oraz komfort, jest kluczem do dobrego samopoczucia.

Choroby kręgosłupa stanowią drugą w kolejności przyczynę stosowania środków przeciwbólowych i powodują obecnie ponad 15% absencji chorobowych, są najczęstszym powodem niezdolności do pracy u osób poniżej 45 roku życia. W okresie 1967- 1987 absencja z powodu chorób układu ruchu, wśród których bóle kręgosłupa są najbardziej rozpowszechnione, wzrosła 3-krotnie. Można zaryzykować twierdzenie, że obecnie powszechny, siedzący tryb życia, oraz ograniczona aktywność fizyczna młodych i dorosłych, stale pogarsza i tak niepokojące statystyki. Źródła podają, że w 1992 roku, schorzenia kręgosłupa w Polsce stanowiły najczęstszą przyczynę orzeczonego inwalidztwa.

Do chorób zawodowych nie zalicza się zmian zwyrodnieniowo-wytwórczych kręgosłupa, dyskopatii, gdyż występują z dużą częstotliwością w populacji ogólnej.  Zespoły bólowe kręgosłupa zalicza się w Polsce do chorób parazawodowych. Dotyczy to zawodów związanych z pracą w wymuszonej pozycji np. osoby piszące na klawiaturze komputera.

Na dolegliwości kręgosłupa proponujemy ergonomiczne krzesło zamiast tabletek przeciwbólowych.

Biorąc pod uwagę fakt, że 60 proc. całkowitych kosztów pracodawcy zależy od wydajności pracowników i może się wiązać z jej spadkiem na skutek dolegliwości zdrowotnych, w tym związanych z chorobami spowodowanymi nieergonomicznych siedzeniem, poprawą tego stanu powinni być zainteresowani tak sami pracownicy, jak ich pracodawcy.

W naszym kraju regulacja warunków pracy biurowej umieszczona jest w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 01.12.1998 w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. z dnia 10 grudnia 1998r., Dz.U.98.148.973). Rozporządzenie to obliguje pracodawcę do takiego przygotowania miejsca pracy, aby spełniały minimalne wymogi bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii.

Warto jednak zauważyć, że fachowcy zajmujący się ergonomią, minimalne wymagania zapisane w rozporządzeniu, określają jako niewystarczające w świetle nowych badań i nieprzystające do zachodzących zmian w organizacji biura oraz stosowanych urządzeń. Z naszych biur znikają już urządzenia używane 15 lat temu, kiedy pisano rozporządzenie. Zniknęły monitory kineskopowe ustawione na nadstawkach z pulpitem wysuwanym spod blatu. Zastąpiły je monitory LCD czy  mobilne laptopy. Za postępem w tej dziedzinie, nie nadążają przepisy. Zachęcamy zatem, w trosce o efektywną i bezpieczną pracę do tego, aby nie ograniczać się jedynie do wymaganego prawem minimum, ale zapoznać się z dostępnymi badaniami, skorzystać z porad fachowców i stworzyć optymalne warunki do wydajnej pracy swoim pracownikom. Z całą pewnością, zorganizowanie ergonomicznego stanowiska pracy, jest kluczem do poprawy wydajności pracy, a co za tym idzie, bezpośrednio przyczynia się do sukcesu przedsiębiorstwa.

Ergonomiczne krzesło to takie, które jest dopasowane do użytkownika i pozwala użytkownikowi na sterowanie fotelem zgodnie z naturalnymi ruchami ciała. Najczęściej niestety jest tak, że nawet jeśli krzesło wyposażone jest w regulację, to albo korzystamy z ustawień fabrycznych, albo ustawiamy raz po tym, jak pierwszy raz na nim siadamy. Warto jednak uświadomić sobie, że nawet najbardziej ergonomiczna postawa ciała, bez zmiany jego pozycji, nie może być zdrowa. Idealne krzesło powinno przez cały dzień podtrzymywać aktywność użytkownika, wspomagać ciało w naturalnych ruchach i być łatwe do regulacji.

O co warto zapytać wybierając ergonomiczne krzesło?

Zachętą do ruchu podczas siedzenia będzie mechanizm synchroniczny. Mechanizm zsynchronizuje ruch siedziska z ruchem oparcia w taki sposób, aby możliwe było pochylanie siedziska i oparcia do przodu, umożliwiając przyjęcie postawy do pisania ręcznego lub odchylenie oparcia do tyłu, umożliwiając niezbędny odpoczynek. Regulacja siły nacisku na oparcie regulowana jest płynnie i pozwala dostosować tę siłę do wagi i preferencji użytkownika.

Regulacja wysokości siedziska jest standardem w krzesłach obrotowych, ale ergonomiczne siedzisko z regulacją głębokości jest wymagane w sytuacji, kiedy chcemy maksymalnie dopasować je do sylwetki, lub kiedy z krzeseł tego samego typu zechcą korzystać jednocześnie osoby niskie i wysokie. Możliwe jest, że na siedzisku o standardowych wymiarach, bez regulacji głębokości, osoba niska nie uzyska pełnego kontaktu pleców z oparciem, a osoba wysoka, będzie miała wrażenie zbyt płytkiego siedziska.

Większość krzeseł posiada oparcie wyprofilowane w taki sposób, aby zapewnić optymalne podparcie kręgosłupa, istnieją też modele wyposażone dodatkowo w regulację podparcia kręgosłupa oraz regulowany zagłówek.

Regulowane podłokietniki powoli stają się standardem w krzesłach obrotowych. Dostępne są też podłokietniki, które poza regulacją wysokości posiadają nakładkę obrotową, nakładkę do regulacji przód- tył, regulację odległości podłokietników od siedziska, oraz wykończenie z twardego polipropylenu lub komfortowe i miękkie nakładki poliuretanowe.

Pamiętajmy, zdrowie jest najważniejsze!